מה זה קרן פנסיה ואילו מוצרי חיסכון פנסיוני קיימים?

אם אתם צעירים אחרי צבא קרן פנסיה לא תדבר אליכם, אך אם אתם לקראת גיל הפנסיה או באמצע החיים קרן פנסיה תעניין אתכם מאוד. אז מה זה קרן פנסיה? קרן פנסיה זה למעשה חיסכון פנסיוני לעת זקנה. הוא מכיל את כל הכספים שחסכתם במהלך חייכם במהלך עבודתכם ליום שבו לא תוכלו לעבוד ותהיו פנסיונרים. כספי הפנסיה אמורים להבטיח לכם רמת חיים סבירה לאחר הפרישה מהעבודה ולכן חשוב להתחיל בחסכונה המיידי כבר לאחר שחרורכם מהצבא.

מה זה קרן פנסיה?

קרן פנסיה היא קרן הכוללת כספים שאותם חסך העובד במהלך שנות עבודתו ועד להגיעו לגיל הפרישה. חיסכון זה יכול להיות חסכון הון ואז כל הכספים שחסך העובד יועברו כסכום חד פעמי בעת הפרישה, או חסכון קצבתי שרוב העובדים מעדיפים אותו. מדובר על חסכון אשר משמש כקצבה חודשית לאחר פרישתו של העובד לגמלאות. חסכון זה משמש לעובד הפורש לחיות ממנו לאחר סיום עבודתו על מנת שיוכל לשלם מיסים, לקנות מצרכים ולחיות בכבוד גם שאינו מסוגל לעבוד עוד. רוב העובדים השכירים מוסיפים בנוסף לקרן הפנסיה שיורדת דרך תלוש המשכורת גם מוצרי פנסיונים נוספים כגון: קרן השתלמות, פוליסת ביטוח ועוד.

מתי יש להתחיל לעשות קרן פנסיה?

את חסכון הפנסיה יש להתחיל כמה שיותר מוקדם, על מנת לצבור סכום גבוה יותר ולהבטיח קצבה גבוהה שממנה יוכל העובד הפורש לחיות במהלך השנים. הגיל האופטימאלי להתחלת חסכון פנסיה הוא גיל 20 לאחר השחרור הצבאי. בגיל זה מתחיל העובד להיכנס לשוק העבודה בפעם הראשונה ולהתחיל לעבוד עד לגיל הפרישה. כל השנים הללו נצבר לו סכום פנסיה אותו יוכל לפדות בעת פרישתו. ככל שמתחילים מוקדם עם קרן הפנסיה כך הסיכוי שנצבור סכום פנסיה גבוהה שממנו נוכל לחיות בחיי רווחה. לכן התחילו לחסוך כבר אחרי השחרור מהצבא למרות שהפנסיה נראית רחוק מכם שנות אור, על מנת לדאוג לעתיד שלכם מגיל צעיר.

מוצרי חיסכון פנסיוני קיימים לחסכון עבור קרן הפנסיה

אם אתם שכירים קיימים כיום כמה מוצרי חיסכון פנסיוני מעבר לקרן הפנסיה אשר מומלצים לעובדים. מוצרי חיסכון פינסיוני אלה כוללים:

קופת גמל השקעה – אחד המוצרים לחיסכון פנסיוני מעבר לקרן פנסיה אשר יורדת מתלוש המשכורת מדי חודש לקרן הפנסיה העתידית שלכם, היא קופת גמל השקעה. מוצר זה הוא חלופה לשיטות חיסכון שונות והוא מאין פוליסת חסכון או חסכון בקרן נאמנות אשר מאפשר לכם לחסוך כספים בדומה לקרן פנסיה עד לגיל הפרישה. בקופת גמל להשקעה הקצבה שלכם פטורה ממס. בקופה זו תוכלו להפקיד עד 70,000 שקל בשנה, וכן להיות פטורים ממס ורווים ריאליים החייבים במס של 25%, מעבר לכך תוכלו למשוך את הכסף החל מגיל 60 בכמה אפשרויות שונות: משיכת הכסף כאשר הקרן פטורה ורווחים הריאליים מחוייבים ב-25% מס, הפיכת סכום הכסף לפנסיה חודשית פטורה ממס או הפיכת הקצבה לקצבה מוכרת בהתאם לתנאים.

פוליסת ביטוח – תוכלו לעשות לכם פוליסת ביטוח באחד מחברות הביטוח השונות בנוסף לקרן הפנסיה שיש לכם. כך תוכלו ליהנות גם מקרן פנסיה מטעם הביטוח הלאומי שתהיה הקצבה שלכם מדי חודש וגם מפוליסת ביטוח פרטית נוספת שחסכתם לאורך השנים. כך תוכלו לחיות בחיי רווחה ולא להיות מודאגים שהכסף שחסכתם לא יספיק לכם לתשלום מיסים, קניית אוכל, תרופות או הוצאות בילוי ונופש שונות שאתם מתכננים לעשות לאחר הפרישה שלכם.

תיקון 190 – הפקדת סכומים למוצרים פנסיונים לפנסיה, ניתן למשוך את סכומים אלה באמצעות מס של 15% על הרווח הנומינאלי במקום מס רווחי הון של 25% על הרווח הריאלי.

בחירת כל אחד מהמוצרים לחסכון פנסיוני תלויה בכם ותקציב שיש לכם. אם אתם עובדים במקום לא יציב מבחינה תעסוקתית עדיף שתעשו רק קרן פנסיה אשר יורדת מתלוש המשכורת, אך אם אתם עובדים בעבודה קבועה ויציבה ואתם יודעים שאתם הולכים להיות בה שנים רבות, כדאי לכם מאוד לעשות עוד אפיקים פנסיונים חסכוניים אשר יעזרו לכם בעת הפרישה לפנסיה. ככל שתתחילו לחסוך בגיל מוקדם כך תוכלו ליהנות מכספי הפנסיה שלכם לאורך שנים רבות ותוכלו לחיות בכבוד גם בזקנה ולא לחיות רק על כספי ביטוח לאומי שבקושי מספיקים לאוכל, מיסים ותרופות.

 

הכנסו למידע אודות חוק פנסיה חובה

הכנסו לדף הבית למידע נוסף אודות תפעול פנסיוני 

 

2019-10-15T11:14:55+03:00
Call Now Button דילוג לתוכן